Seyitgazi İlçesi Tanıtım ofisi Odunpazarında açıldı

22.09.2016 09:42

Seyitgazi ilçesindeki Turizm potansiyelinin tanıtımı için Eskişehir Valiliğince hazırlanan BEBKA destekli Seyitgazi Bölgesi Turizminin Geliştirilmesi projesi kapsamında Odunpazarı Bölgesinde bir turizm tanıtım ofisi açıldı.

Seyitgazi Turizm Tanıtım Ofisinin açılışı 08.04.2016 tarihinde Cuma günü saat15:00’de Odunpazarı Külliyesi yakınındaki Mucizeler Konağında yapıldı.Seyitgazi Turizm Tanıtım Ofisinin açılışına Vali Yrd. Hamdi Bilge AKTAŞ, Odunpazarı ve Tepebaşı Kaymakam Vekili Enver Özderin, Seyitgazi Kaymakamı Ertuğrul AVCI, Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan KALIN, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Kemal ÖZMEN,   İl Dernekler Müdürü Nihat BAHAR, İl Yazı İşleri Müdürü Serhan YAVUZ, Hukuk İşleri Şube MüdürüArif ÖZDEMİR, Eskişehir İl Milli Eğitim Md. Necmi ÖZEN, Eskişehir İl Kültür Turizm Müdür V. Şennur AZADE, Osmangazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Figen ÇALIŞKAN, Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yrd.Yaşar SARI, Osmangazi Üniversitesi ÇOGEM Merkez Başkanı Ferhan ESEN ile kamu kurum ve kuruluşlarından ve basından temsilcilerimiz de katılmıştır.

Açılış öncesi Battalname’den esinlenerek, Seyyid Battal Gazi’yi anlatan bir meddah gösterisi Halil Ahmet Gökaydın tarafından icra edildi.

Vali Yrd. Hamdi Bilge AKTAŞ, konuşmasında, “Medeniyetler beşiği ülkemizin en önemli medeniyet merkezlerinden birisi de Eskişehir’dir. Malatya’dan buralara gelip yerleşen Seyit Battal Gazimiz de önemli değerlerimizden biridir. Türk Milleti’nin bir değeridir. Türk Milleti Anadolu’ya geldikten sonra bu değerler oluşmuş ve ondan önceki değerlerimize de sahip çıkılmış. Biz de kamu görevlileri olarak mevcut değerlere sahip çıktığımız gibi bunları koruyup kollayıp geliştirmek durumundayız.”

Projeye de değinen Aktaş, “Seyitgazi başta olmak üzere Han İlçesine kadar devam eden Frig Vadisi’ni de kısmen kapsayan bu bölgenin tanıtımını, geleceğe dönük yaşatılmasını sağlamak için bir proje oluşturduk. Bu projenin tanıtılması için de biri burada ikisi de Seyitgazi İlçemizde olmak üzere ofisler açacağız” diyerek açılışa geçildi.

Açılış sonrası heyet tanıtım ofisinde Seyitgazi Halk Eğitim sanatçıları Aylin Sarı ve Meryem Koç tarafından Frig ve Seyit Battal Gazi’ye özgü eserleri yerinde inceleyerek, bilgi aldılar. İlçenin tanıtımında kullanılan eserler İlçe Halk Eğitim Müdürü Mehmet Ali Eryılmaz ve Aylin Sarı'nın katkıları ile ortaya çıkartılmıştır.

Tanıtım Ofisi, Seyitgazi ilçesinin tanıtımı için Seyitgazi Kaymakamlığı, Seyitgazi Belediyesi ve Seyitgazi İlçe Milli eğitim ve Seyitgazi İlçe Halk Eğitim Müdürlüğünün ve ilçedeki diğer aktörlerin ortaklaşa tanıtım amaçlı kullanacağı bir mekan olacaktır. Ofiste, her gün Seyyid Battal Gazi, Şuca’edddin Veli ve Frig Bölgesine ait tanıtım materyalleri ve İlçe Halk Eğitim merkezince bölgeye ait özgün olarak üretilmiş heykel, rölyef, çini, seramik, deri ve cam eserler sergilenecektir. Ayrıca ofisi ziyaret eden turistlerimize ilçemizin tanıtımı yapılacaktır.

Hazırlanan proje ile ilçemizde Belediyemizle işbirliği içinde Ocak ayından itibaren üç aydır turizm kayıtları tutulmaya başlanmıştır. Bu kayıtlardan aldığımız verilerden Seyitgazi ilçemize sadece inanç turizmi için, yıllık yüz elli bin civarında turistin geldiği tahmin edilmektedir.

Tanıtım ofisinin, ilçeye gelen turist sayısının arttırılmasına katkıda bulunması beklenmektedir.

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/44412391-seyitgazi-tanitim-ofisi-acildi

http://www.milliyet.com.tr/seyitgazi-tanitim-ofisi-acildi-eskisehir-yerelhaber-1310197/

http://www.2eylul.com.tr/gundem/seyitgazi-tanitim-ofisi-acildi-h57445.html

http://www.eskisehirgundem.com/?sec=1&newscatid=1&newsid=104953

http://www.eskisehirab.gov.tr/haberler.php?k=1&id=479